Ustura Kemal 1. Bölüm 4 Eylül 2012 Salı 20:00'de Show TV'De..

Bir iftira sonucu hapse giren Ustura Kemal, altı yıl ceza almıştır. Bu esarete, nişanlısı Gülnaz’ın her hafta ona gönderdiği mektuplarla zor da olsa dayanmıştır. Artık esaretin son haftasındadır ancak Gülnaz’ın son mektubunun geldiği gün, İstanbul işgal edilmiştir. Kemal, babalığından kalma kahveye İtalyanlar’ın el koyup, karakol yapacağı haberini alır. Çıkmasına bir hafta kalsa da firar etmeye karar verir. Aslında kahve mühim değildir, koskoca memleket işgal olmuştur. Hapishane müdürüne kararını güçlükle kabul ettiren Kemal, müdürün de yardımıyla arkadaşı Abdo ve Hekim Ali Bey’le firar eder.

Kahvesinde İtalyanlar’a karşı kararlılıkla direnen Kemal, nişanlısı Gülnaz’ın, o hapisteyken savaş vurguncusu bir tüccar olan Sepetçioğlu Vural’la evlendiğini öğrenince şok olur. Sırtından vurulduğunu düşünür. Haber vermedikleri için mahalleliye gönül koyar. Artık kahve için direnmenin de bir anlamı kalmamıştır.

Kemal’in hapisten firarına göz yuman müdür İrfan Bey, karakol teşkilatının bir üyesidir. Hapiste tanıdığı bu mert adamı Üsküdar Kaymakamı Hüsamettin Bey’le tanıştırır. Özbekler Tekkesi’nde Mehmet Ata Efendi’nin de katıldığı bir toplantıda, Kemal'e Yüzbaşı Bennet’in gizli işkencehanesinde işkence gören ve idamı bekleyen vatan severleri kurtarma ricasında bulunulur.


 
Top