Ahmed-i Hani'nin ünlü eseri Mem-û Zîn'den esinlenilerek televizyona uyarlanan Siya Mem-û Zîn adlı dizi bugün TRT 6 ekranlarında başlıyor. Mem-u Zin Dizisi 20.50'de TRT 6'da...

Ahmed-i Hani'nin ünlü eseri Mem-û Zîn'den esinlenilerek televizyona uyarlanan Siya Mem-û Zîn adlı dizi bugün TRT 6 ekranlarında başlıyor.

Türkiye'de çekilen ilk Kürtçe drama dizisi olan Siya Mem-û Zin'in galası, bu akşam saat 19.30'da Ankara Rixos Grand Otel'de yapılacak. Ev sahipliğini TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in yapacağı galaya Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz katılacak.

Galanın ardından ilk bölümüyle ekrana gelecek Siya Mem-û Zin, bir aşk hikâyesi etrafında şekilleniyor. Hani'nin 1694 yılında tamamladığı eser, adını 1450'de Cizre'de yaşanmış hikâyenin erkek kahramanı Mem ve sevgilisi Zîn'in isimlerinden alıyor. Hani, eserinde dönemin sosyokültürel, siyasi ve günlük yaşamına, gelenek ve göreneklerine dair motifler de barındırıyor. Ahmet Hani'nin Mem-û Zin'i Kültür Bakanlığı'nın Kürtçeden Türkçeye çevirtip yayınladığı ilk eser olma özelliğine de sahip.

Yorum Gönder

  1. gerçekten çok güzel bir dizi ama yeni diziler yapmanızı rica ediyorum.saygılarımla ayşe elüstü

    YanıtlaSil

 
Top