Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Meclisi’inden geçen soykırımı inkar tasarısının geçmesi sonrası ilk kez konuştu: Fransa ile siyasi ve askeri ilişikleri bitirdik..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa parlamentosunda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan düzenlemenin kabul edilmesini “çok büyük bir talihsizlik olarak” değerlendirdi.

Erdoğan, “Fransa parlamentosundan Ermeni tasarısının geçmesinin ardından Türkiye’nin yol haritasının ne olacağı” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Sayın Başkan, gördüğünüz gibi böyle çok kritik bir ana rastladı bu. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısını yaptığımız bir günde gerçekten böyle bir kararın Fransa’da açıklanmış olması, alınmış olması bizler açısından da ayrı bir talihsizlik ama Fransa açısından çok büyük bir talihsizlik. İnsan haklarına tamamen ters. Fransa’da sözde soykırımı reddedenlerin, cezalandırılması yönündeki teklif maalesef bütün uyarılarımıza, bütün yapıcı ikazlarımıza, tavsiye ve telkinlerimize rağmen, ulusal mecliste oylanarak kabul edildi. Bu tabii Türkiye-Fransa ilişkilerinde çok ağır ve telafisi zor yaralar açacaktır. Son derece kasıtlı, son derece artniyetli alınan bu karara Türkiye olarak sessiz kalmamız mümkün değildir.”

Erdoğan, “Bu oylama Türkiye’den ziyade Fransa’ya, Fransa halkına Fransa’nın inşa edildiği ülkelere çok büyük haksızlıktır. Fransa’da düşünce özgürlü var mı? İfade özgürlüğü var mı? Cevabının da ben veriyorum: Yok. Bu, özgür tartışma ortamını ortadan kaldırmıştır. Ne yazık ki Fransız ihtilalinin simgeleri olarak bilinen özgürlük, eşitlik kardeşlik ilkeleri bugün bizzat Fransa parlamentosu tarafından ayaklar altına alınmıştır. Herhalde bundan sonra Fransa Voltaire’i de Montesquieu’yu da konuşmaz” dedi.

Başbakan konuşmasına “Şunu da dost düşman herkesin bilmesini istiyorum: Biz, tarihimizle gurur duyuyoruz. Bizim veya bizi sıkıntıya düşürecek bir tarihimiz yok” sözleriyle devam etti.

Yorum Gönder

 
Top